Precz zimo zła!

Palenie Marzanny to zwyczaj, który odbywa się w Polsce w ostatnim tygodniu przed równonocą wiosenną, czyli w okolicach 21 marca. Marzanna to postać w słowiańskiej mitologii, uosabiająca zimę i zło, którą należy spalić lub utopić, aby przyniosła szczęście i zdrowie.

Tradycja palenia Marzanny wiąże się z wiarą, że zimą związaną z Marzanną należy się pożegnać, aby przywitać wiosnę i oczekiwać na ożywienie przyrody. Wierzono, że spalenie Marzanny oczyszcza zło, które gromadziło się w ciągu zimy i zapewnia szczęście oraz dobre zbiory.

Zwyczaj palenia Marzanny polega na wykonaniu postaci Marzanny, najczęściej z gałęzi wierzby lub słomy, okrytej szatą z płótna lub papieru, na której nanoszone są kolorowe wstążki i ozdoby. Następnie Marzanna jest prowadzona w pochodzie przez ulice, a na zakończenie palona lub wrzucana do wody.

Obecnie zwyczaj ten ma głównie charakter ludyczny i jest często obchodzony przez dzieci w szkołach i przedszkolach. Jednakże nadal wiele miejscowości organizuje publiczne spalenie Marzanny, a zwyczaj ten jest uważany za element dziedzictwa kulturowego i tradycji ludowej.

Wideo z uroczystego spalenia Marzanny przez społeczność naszej szkoły:

Galeria zdjęć:

Post Author: admin

Dodaj komentarz