Spotkanie autorskie z panią Elżbietą Bednarczyk

28 listopada w czwartek naszą szkołę odwiedziła autorka książek dla dzieci i dorosłych, tancerka, aktorka pani Elżbieta Bednarczyk. Naszymi gośćmi były również panie z Gminnej Publicznej Biblioteki w Mirowie: pani Beata Seweryn – dyrektor biblioteki oraz pani Anna Erbel – bibliotekarz. Pani Beata i pani Anna  były inicjatorkami spotkania – poetka odwiedziła wszystkie szkoły w naszej gminie. Organizacją i przebiegiem spotkania w naszej szkole zajęła się pani Malwina Gromek – nauczyciel biblioteki szkolnej.

Pani Elżbieta Bednarczyk – w latach 90. zamieszkała
z rodziną w Australii, gdzie rozpoczęła się jej przygoda
z poezją i sztuką. Sięga po różne formy literackie. Pisze wiersze, prozę i sztuki teatralne, korzystając z różnych doświadczeń zebranych w życiu. Bardzo stara się, aby każdy z jej utworów niósł przesłanie. Poprzez wiersze, taniec i rozmowy dzieli się z innymi swoją filozofią życiową, opartą na pozytywnym postrzeganiu świata. Jest również aktorką i zawodową tancerką. Szczególnie upodobała sobie tańce cygańskie, arabskie i flamenco.
Do Polski oraz innych krajów Pani Elżbieta przyjeżdża z pokazami tańca oraz prelekcjami.

Na początku spotkania mieliśmy możliwość wysłuchania  wzruszających wierszy z książki poetki „Uśpione ogrody”. Następnie pani Elżbieta poruszyła rozmowę o darach, jakie otrzymaliśmy od Boga. Podkreśliła ogromną rolę nauczycieli w kształtowaniu młodych ludzi, rozwijaniu ich pasji, zainteresowań. Pisarka zachęcała dzieci do częstego sięgania po książki, dzięki którym ciągle rozwijają swoją wyobraźnię, uczą się logicznego myślenia i poszerzają swoją wiedzę o świecie. Autorka podkreślała, że jest dumna z tego, że jest Polką, jest dumna z polskiej literatury i z bogactwa naszego języka, bardzo dużo czyta i stara się zarazić tą pasją młodych ludzi. Uważa, że mądrość zawarta w książkach jest nie do przecenienia.

Ciekawym punktem spotkania było zaprezentowanie pokazu multimedialnego przedstawiającego Australię i jej mieszkańców. Poetka opowiedziała ciekawostki na temat codziennego życia w Australii. Na slajdach mogliśmy obejrzeć przyrodę, zwierzęta, domy
i zabytki tego pięknego kraju.

Na zakończenie spotkania  autorka Elżbieta Bednarczyk  wykonała z wielkim  temperamentem  taniec cygański, którym wywołała szczególny zachwyt i brawa publiczności.

W ramach wdzięczności za przybycie do naszej małej szkoły i przekazanie tylu cennych i wartościowych wskazówek oraz wzbogacenie wiedzy o Australii uczniowie
w imieniu społeczności szkolnej podziękowali poetce, wręczając podziękowanie oraz skromny upominek. Po spotkaniu z pisarką dzieci miały możliwość nabycia książki wraz
z dedykacją i autografem. Trwałą pamiątką ze spotkania z Panią Elżbietą Bednarczyk są zakupione do szkolnej biblioteki książki dla dzieci jej autorstwa pt. „Kłótnia w tornistrze”, „Cudowny świat zwierząt”, „Chciwy niedźwiadek”, „Nocne rozmowy”.

Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Pani Elżbieta Bednarczyk przekazała uczniom wiele cennych wskazówek na dorosłe życie. W inspirującej rozmowie artystka urzekła serdecznością i otwartością oraz poszanowaniem ważnych życiowych wartości, takich jak: relacje międzyludzkie, rozwój i dobre wychowanie oraz życie w harmonii z otaczającym światem. Autorka na długo pozostanie w naszej pamięci.

opracowała: Malwina Gromek

Galeria zdjęć:

 

Taniec p. Emilii:

 

 

Post Author: admin

Dodaj komentarz