Święto książki

„Czytanie rozwija rozum młodzieży,
odmładza charakter starca,
uszlachetnia w chwilach pomyślności,
daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach”

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY „POLSKA TO WIELKA RZECZ”
W PSP W BIESZKOWIE DOLNYM
Dzień 23 kwietnia obchodzony jest na całym świecie jako Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Obchody tego dnia odbyły się w naszej szkole 19 kwietnia b.r. pod kierunkiem pani Malwiny Gromek oraz pani Sylwii Matejskiej. W tym dniu gościły w naszej szkole panie pracujące w Gminnej Bibliotece Publicznej w Mirowie: pani Beata Seweryn oraz pani Anna Erbel. Celem naszego spotkania była promocja czytelnictwa, rozwijanie zainteresowań i kompetencji czytelniczych uczniów, uczenie aktywnego odbioru literatury. W pierwszej części spotkania wszyscy uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną na temat genezy i obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Dowiedzieli się również wielu ciekawostek o książkach.
W drugiej części odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania „POLSKA TO WIELKA RZECZ”, którego organizacją była współpraca Gminnej Biblioteki Publicznej w Mirowie, Szkolnej Biblioteki oraz nauczyciela języka polskiego p. S. Matejskiej.
W konkursie wzięło udział 19 uczennic z klas IV-VII. Celem konkursu było zaprezentowanie prozy o charakterze patriotycznym, ponieważ konkurs ten to kontynuacja działań zaplanowanych przez szkołę z okazji ogłoszenia roku 2017/2018 „Rokiem dla Niepodległej”.
Prezentowane fragmenty prozy pochodziły m.in. z utworów H. Sienkiewicza,
S. Żeromskiego, A. Kamińskiego.
Komisja konkursowa w składzie: p. Beata Seweryn – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Mirowie, p. Anna Erbel – starszy bibliotekarz, p. Pelagia Olszewska – dyrektor szkoły oraz p. Mirosława Parszewska – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej oceniała poprawność czytania tekstu, jego interpretację oraz kontakt ze słuchaczami. Wszyscy występujący byli bardzo dobrze przygotowani i zaprezentowali wysoki poziom. Natomiast laureaci I, II, i III miejsca zaprezentowali wzorcowe czytanie tekstów, co pozwoliło im osiągnąć sukces konkursowy.
Mistrzynią Pięknego Czytania została Kinga Jeziorska – uczennica klasy VI,
II miejsce zajęła Angelika Rojek – uczennica klasy VII, natomiast III miejsce należało do Natalii Wasilewskiej – uczennicy klasy VII.
Jury zdecydowało przyznać trzy wyróżnienia następującym osobom: Katarzynie Długosz
kl. VII, Kamili Drabik kl. VI oraz Emilii Kuźdub kl. VII.
Laureaci otrzymali nagrody książkowe, ufundowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną
w Mirowie. Natomiast wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani dyplomami udziału w konkursie oraz słodkim upominkiem.
Wręczenie nagród zostało poprzedzone prezentacją multimedialną na temat patriotyzmu, którą przygotowały uczennice klasy VII – Ewelina Gołąbek i Angelika Rojek. Dzięki tej prezentacji wszyscy obecni mogli dowiedzieć się jak w dzisiejszych czasach można być patriotą. Była to także krótka lekcja na temat naszej przynależności do ojczyzny – Polski.

 

Kliknij na obrazek, by przejść do galerii

Post Author: admin

Dodaj komentarz