W trosce o nasz dom, Ziemię

Chociaż z perspektywy krańca układu słonecznego, planeta Ziemia wygląda jak przypadkowa niebieska kropka na tle bezkresnej czerni wszechświata, dla nas jest całym światem! Dlatego warto chociaż raz do roku zrobić coś dla naszej planety!

Zdjęcie Ziemi wykonane przez opuszczającą układ słoneczny sondę Voyager w 1990r.

 

Dzień Ziemi to doroczna okazja uświadamiania ludziom, że na razie nie mamy innego domu poza niebieską planetą i, że dla naszego dobra, powinniśmy tak kształtować nasze zachowania społeczne, polityczne i konsumenckie, aby nie utonąć w stercie śmieci, nie zadusić się w gazach emitowanych do atmosfery, nie wchłaniać składników odżywczych z żywności wyprodukowanej w skażonej glebie i nie psuć naturalnej estetyki ziemskiego krajobrazu. Te cele przyświecały organizatorom tegorocznych szkolnych obchodów Dnia Ziemi w naszej szkole – p. Mirosławie Parszewskiej i piszącemu te słowa Michałowi Gajewskiemu. Organizatorzy zaprosili Wójta Artura Siwiorka, który opowiedział o przyrodzie na terenie gminy Mirów, o lokalnych działaniach pro-ekologicznych oraz o odnawialnych źródłach energii planowanych na naszych terenach. Ostatni aspekt prelekcji pana Wójta zgodny był z tegorocznym hasłem Dnia Ziemi „Palący Problem – Niska Emisja!”Do tego hasła odnosiła się również wystawa prac plastycznych uczniów klas IV – VI wykonanych na zajęciach plastyki prowadzonych przez panią Dyrektor Pelagię Olszewską.

Po wystąpieniu pana Wójta, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w praktycznej części obchodów Dnia Ziemi. Wszystkie klasy opuściły budynek szkolny, by wykonać wyznaczone przez Organizatorów zadania, które miały sprawić, że najbliższe otoczenie szkoły stanie się nieco piękniejsze. Klasy 0 – III porządkowały plac szkolny i boisko, klasy starsze zaś zajęły się sadzeniem roślin: klasa czwarta kwiatów, piąta tui zaś szósta drzew liściastych.

Mamy nadzieję, że działania podjęte przez uczniów i ich opiekunów przyczynią się do wzrostu świadomości ekologicznej i estetycznej młodego pokolenia. Przy okazji, młodzi ludzie mieli szansę opanowania umiejętności przydatnych w życiu codziennym, takich jak sadzenie roślin, czy porządkowanie swojego otoczenia.

Kliknij na obrazek, by przejść do galerii

Post Author: admin

Dodaj komentarz