Wrocław – Drezno –  Praga – Szklarska Poręba: wycieczka

            W dniach od 21 do 24 maja 2024r., uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Mirów, uczestniczyli w niezwykłej, obfitującej w moc atrakcji i przeżyć czterodniowej wycieczce do Wrocławia, Drezna, Pragi i Szklarskiej Poręby.          

Naszą podróż rozpoczęliśmy od Wrocławia i zwiedzania największego oceanarium 
w  Polsce – Afrykarium wraz z całym otaczającym je ZOO. Następnie udaliśmy się do miejsca, w którym miały miejsca nasze noclegi, integracyjne spotkania i wspólne ognisko z pieczonymi kiełbaskami czyli Szklarskiej Poręby.  

Drugiego dnia wyruszyliśmy do Drezna,  miasta we wschodnich Niemczech, na Pogórzu Zachodniosudeckim, położonego nad Łabą, stolicy Saksonii. Drezno to miasto, 
 w którym rezydowali polscy królowie i przebywali nasi najwybitniejsi twórcy udający się na emigrację. Ogromna ilość zabytków, budowana przez Wettynów w XVII i XVIII w. nadaje temu miastu wyjątkowy, oryginalny charakter. Miasto to uległo znacznym zniszczeniom podczas bombardowania, jakie miało miejsce w nocy z 13 na 14 lutego 1945 r. Stare Miasto w Dreźnie, które zwiedzaliśmy,  zostało w 2004 r. wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.      

Kolejny dzień to podróż do  Pragi stolicy Czech, uważanej za jedno z najpiękniejszych miast świata. Najpopularniejszą trasą turystyczną w Pradze jest tzw. Praska trasa koronacyjna. To droga, którą kroczyli czescy królowie na swoją koronację. Zaczyna się na Starym Mieście, prowadzi przez Rynek Starego Miasta (tutaj jest Orloj), potem mostem Karola na Malą Stranę, którą mieliśmy przyjemność i my kroczyć.

Praga była dla nas magiczną podróżą do sąsiada Polski, gdzie historia, architektura i kultura splatają się w niepowtarzalny sposób. Stolica Czech urzekła nas swoimi malowniczymi zaułkami, gotyckimi katedrami i imponującym zamkiem. Zwiedzanie zabytkowego Starego Miasta, Mostu Karola, który  jest jednym z najważniejszych zabytków Pragi i prawdziwym symbolem tego miasta, był dla nas niesamowitym przeżyciem. Most przyciągał nie tylko uwagę ze względów historycznych i architektonicznych ale też widokowych. Rozpościerała się z stąd wspaniała panorama Pragi między innymi na nadbrzeże Wełtawy oraz wzgórze zamkowe Hradczany. 

Ostatniego dnia wycieczki po wykwaterowaniu się z hotelu, zwiedzaliśmy okolice Szklarskiej Poręby, a następnie przeszliśmy do Parku Linowego Trollandia i Parku  Rozrywki Esplanada. Była to niezapomniana dawka rozrywki i zabawy na zakończenie naszej magicznej podróży.           

Wyjazd ten był również wspaniałą integracją uczniów z naszych szkół podstawowych, ogromem wiedzy z historii, przyrody, języków obcych i olbrzymią dawką aktywności fizycznej. Opiekę nad uczniami sprawowali  pani Aneta Radwańska – kierownik wycieczki,   pan Piotr Kowalik  oraz panie Magdalena Kępas i Agnieszka Kawalec.

Post Author: admin

Dodaj komentarz