Wycieczka do Jaskini Raj i w Góry Świętokrzyskie 

   W dniu 30.04. 2024r. uczniowie klas III-VIII pod opieką wychowawców wyruszyli na jednodniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. 

Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Jaskini Raj.  

Jest to jedna z najpiękniejszych jaskiń w Polsce, która zachwyca bogactwem i różnorodnością form naciekowych stalaktytów i stalagmitów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu, często o oryginalnych kształtach, Uczniowie poznali historię odkrycia tego miejsca, zobaczyli zrekonstruowane postacie ludzi pierwotnych, którzy przed tysiącami lat zamieszkiwali grotę oraz znalezione szczątki żyjących kiedyś w  tym miejscu zwierząt- mamuta, lisa, wołu piżmowego, niedźwiedzia jaskiniowego i innych. Po wejściu do jaskini dzieci podziwiały nacieki na stropach- stalaktyty, stalagmity i stalagnaty. Poznały ciekawostki o ich powstawaniu. 

Kolejną, nie lada atrakcją dla uczestników wyjazdu okazało się wejście na szczyt Łysej Góry 

Wybraliśmy  najpopularniejszą trasę prowadzącą z Nowej Słupi, spod pomnika pielgrzyma Emeryka oznaczoną niebieskim szlakiem nazywanym „Drogą Królewską”. Po drodze mijaliśmy stacje Drogi Krzyżowej, resztki wału pogańskiego i okazałe drzewa. Po dotarciu do celu uczniowie zwiedzili klasztor benedyktynów z Sanktuarium Świętego Krzyża i Bazyliką Świętej Trójcy, krypty klasztorne, Muzeum Klasztorne i Muzeum Misyjne. Jednak największym wyzwaniem było wejście na kościelną wieżę widokową. Na taras wiodło aż 112 schodów, ale ich pokonanie zapewniło niezapomniane widoki. Ostatnim punktem wycieczki była platforma widokowa, z której można było podziwiać gołoborze, piękną panoramę oraz pogański wał kultowy, który tysiąc lat temu otaczał całą Łysą Górę. Do autokaru, który czekał w Hucie Szklanej, uczniowie zeszli czerwonym szlakiem, drogą asfaltową i stamtąd udali się w drogę powrotną do szkoły. To była udana i pełna wrażeń wyprawa. 

Kliknij w zdjęcie aby przejść do galerii

Post Author: Karol Kaczmarzyk

Dodaj komentarz