„NA STOS RZUCILIŚMY NASZ ŻYCIA LOS … – DROGA POLAKÓW DO NIEPODLEGŁOŚCI”

Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole

Dzień 11 listopada 1918 r. był przełomem w dziejach całej Europy i Polski.
W lasku Compiégne pod Paryżem Niemcy podpisali rozejm kończący I wojnę światową.
W tym samym dniu w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.
Obchody 11 listopada to nasz szacunek dla wszystkich, często nawet bezimiennych bohaterów, którzy oddali swoje życie w walce za ojczyznę. W naszej szkole obchody tego dnia odbyły się 8 listopada bieżącego roku. Na pamiątkę 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wszyscy uczniowie klasy 7 oraz niektórzy z klasy 5, 6 i 8 pod kierunkiem pani Malwiny Gromek oraz pani Niny Pytoń przygotowali akademię z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Aktorzy recytując wiersze, odgrywając scenki, śpiewając pieśni patriotyczne wprowadzili zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku, ukazując drogę Polaków do niepodległości. Uczniowie wcielili się w rolę postaci patriotycznych: Józefa Piłsudskiego
i polskich żołnierzy. Na scenie mogliśmy zobaczyć również: księdza, nauczycielkę, babcię, gazeciarza, uczennicę przebraną za Polskę, ucznia, który wcielił się w rolę rodzica, trzy sępy symbolizujące rozbiory polskie. Uczniowie pięknie wyśpiewali nastroje polskiego ludu: smutek, waleczność oraz wielką radość ze zwycięstwa. Pieśni patriotyczne wykonali: „Jest takie miejsce, jest taki kraj” – Jakub Rutkowski, „Rozkwitały pąki białych róż” – Kinga Janowska i Kamila Drabik, „Rota” – Roksana Toporek i Wiktor Kuźdub, „Pieśń o Legionach” i  „Pierwsza Kadrowa” – uczniowie klasy 7.

Na zakończenie akademii uczennice klasy 8 zaprezentowały dwie pieśni patriotyczne, które wykonają podczas „Przeglądu Pieśni Patriotycznej” w Mirowie. 

W tym dniu nie zabrakło również wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Włączyliśmy się w akcję „Szkoła do hymnu”, przygotowaną przez Ministra  Edukacji Narodowej wraz z Radą Dzieci i Młodzieży, polegającą na wspólnym śpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” we wszystkich szkołach i placówkach w całej Polsce. O symbolicznej godzinie 1111 wspólnie na holu odśpiewaliśmy cztery zwrotki naszego hymnu.
Dzień ten w naszej szkole był dla nas nie tylko lekcją historii, ale również hołdem, wyrazem szacunku i pamięci dla wszystkich bohaterów walczących za ojczyznę.  Pamiętajmy o nich i cieszmy się wolną Polską.

 

Galeria:

Wideo:

Post Author: admin

Dodaj komentarz