Nad morzem

W dniach 8 – 10 maja 2019 r. uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Mirowie, Bieszkowie Dolnym i Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Zbijowie Małym uczestniczyli w wycieczce do Gdańska, Sopotu, Gdyni i Malborka. Wycieczka miała na celu poznanie zabytków i historii Trójmiasta od czasów najdawniejszych do współczesności.

          Pierwszego dnia uczniowie zwiedzali Westerplatte oraz Gdańsk – Główne Miasto, a w nim: Baszty Stągiewne, Most Zielony, Długie Pobrzeże z bramami, Żurawia, ul. Mariacką z Bazyliką, Wielką Zbrojownię, Bramę Wyżynną, Zespół Przedbramia, Bramę Złotą i ulicę Długą (Dom Uphagena, Lwi Zamek, Ratusz Głównego Miasta), Długi Targ z Neptunem, Dworem Artusa, Złotą Kamienicą oraz Pocztę Polską Wolnego Miasta Gdańska. Po dotarciu do miejsca noclegowego na Wyspie Sobieszewskiej, krótkim odpoczynku, udali się na spacer brzegiem morza.

          Drugiego dnia uczniowie mieli okazję zwiedzić miejsca związane z okresem narodzin ruchu „Solidarność” i stanu wojennego: Plac Solidarności, pomnik Poległych Stoczniowców, tereny Stoczni Gdańskiej i Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Następnie wycieczkowicze pojechali do Gdyni, gdzie zwiedzili legendarny Okręt – Muzeum ORP „Błyskawica” oraz spacerując Skwerem Kościuszki widzieli słynne statki: „Dar Pomorza” i „Dar Młodzieży”, który niedawno wrócił z rejsu dookoła świata. W Sopocie idąc ulicą Bohaterów Monte Cassino (tzw. Monciak) podziwiali Krzywy Domek i neobarokowy Hotel Grand. Następnie przyszedł czas na spacer najdłuższym na Bałtyku drewnianym pomostem – liczącym ok. 512 m (458 m wychodzi w morze). Wdychanie jodu na końcu mola jest dwa razy większe niż na plaży.

          Trzeci dzień wycieczki rozpoczął się od wysłuchania koncertu organowego w Bazylice archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie. Po koncercie młodzież zwiedziła bazylikę i udała się do Parku Oliwskiego im. Adama Mickiewicza, aby obejrzeć budzące się do życia przepiękne ogrody w stylu francuskim i angielskim. Wszyscy byli pod wrażeniem „zielonej drogi do wieczności”. Z historią i zabytkami Trójmiasta w ciekawy i profesjonalny sposób zapoznawała nas licencjonowana pani przewodnik. Ostatni punkt wycieczki to zwiedzanie Muzeum Zamkowego w Malborku, które też odbyło się z udziałem dwóch przewodników. Dodatkową atrakcją było obejrzenie wystaw bursztynu i broni. W 2016 r. została odsłonięta ok. 8-metrowa figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem, symbol dawnej stolicy krzyżackiej,  która w 70 procentach składa się z oryginalnych elementów. Uczniowie z dużym zainteresowaniem obserwowali życie codzienne Krzyżaków.

           Wycieczka dostarczyła wielu pozytywnych wrażeń i była okazją do integracji uczniów z różnych szkół. Wycieczkę zorganizowała pani Marta Piętek, a opiekę nad uczniami sprawowały panie: Krystyna Książek, Joanna Orczykowska i Renata Wieczorek.

Kliknij, aby zobaczyć galerię

 

Post Author: admin

Dodaj komentarz