Przedświąteczne warsztaty

Warsztaty tworzenia palmy wielkanocnej

w Publicznej Szkole Podstawowej

w Bieszkowie Dolnym

 

Historia tradycji palmy wielkanocnej sięga IV wieku. Pierwsze procesje z palmami odbywały się w Jerozolimie. Do liturgii Niedzieli Palmowej wprowadzono je w XI wieku. Natomiast w Polsce święcenie palm wielkanocnych
pojawiło się w XI w.

Palmy różniły się techniką wykonania i wyglądem w zależności od tego, gdzie powstawały. Dzisiaj można kupić gotową, wykonaną z różnych materiałów, bardziej tradycyjną lub jak przystało na czasy obecne „nowoczesną”.

Uczniowie klasy VII PSP w Bieszkowie Dolnym postanowili samodzielnie przygotować ten wielkanocny symbol. W związku z tym 8 kwietnia 2019r. Uczestniczyli w warsztatach „PALMA WIELKANOCNA”, przygotowanych i poprowadzonych przez pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej w Mirowie: p. dyrektor Beatę Seweryn i starszego bibliotekarza p. Annę Erbel.

Zajęcia zostały zainicjowane przez p. Sylwię Matejską – nauczyciela PSP w Bieszkowie Dolnym.

Młodzież zadbała o materiały potrzebne do pracy. Artystyczne spotkanie rozpoczęło się od krótkiej pogadanki na temat tradycji i symboliki polskiej palmy wielkanocnej.

Następnie uczestnicy warsztatów pod „fachowym okiem” z wielkim zaangażowaniem rozpoczęli intensywną pracę. Powstawały kolorowe kwiaty  i ozdoby, które później złożone w całość stworzyły niepowtarzalne i unikatowe palmy a te wraz ze swoimi właścicielami powędrują do kościoła w Niedzielę Palmową i zostaną uroczyście poświęcone.

Uczniowie oraz grono pedagogiczne składa serdeczne podziękowania dla pań
z Gminnej Biblioteki Publicznej w Mirowie za poświęcenie swojego czasu i przekazanie cennych umiejętności.

Kliknij, aby przejść do galerii

 

Post Author: admin

Dodaj komentarz