Wycieczka do Oświęcimia i Krakowa

2 czerwca 2023 r. uczniowie klas VII i VIII Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Bieszkowie Dolnym oraz Publicznej Szkoły Podstawowej im. Świętego Jana II w Mirowie pod opieką nauczycieli p. Marty Piętek, p. Celiny Chruściel, p. Agnieszki Kawalec i p. Pauliny Dzik uczestniczyli w wycieczce do Oświęcimia i Krakowa.  

Pierwszym celem wycieczki było zwiedzanie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz i Auschwitz – Birkenau. Wizyta w Auschwitz była dla uczniów okazją, by dać świadectwo jednemu z najciemniejszych rozdziałów w historii ludzkości i zastanowić się nad konsekwencjami nienawiści, uprzedzeń i nietolerancji. Gdy uczniowie przekroczyli bramy Auschwitz, mieli do czynienia z fizycznymi pozostałościami ludobójstwa: barakami, komorami gazowymi, krematoriami i niezliczonymi rzeczami osobistymi ofiar. Wzbudziło to w uczniach szereg emocji – poczucie szoku i niedowierzanie. Uczniowie zyskali głębsze zrozumienie znaczenia tolerancji, akceptacji i szacunku dla wszystkich jednostek, niezależnie od ich różnic. Wizyta w Auschwitz była przeżyciem pozostawiającym niezatarty ślad w sercach i umysłach uczniów. Zachęciła do refleksji, empatii i zaangażowania w tworzenie bardziej współczującego i sprawiedliwego społeczeństwa.  

Po trudnej lekcji historii w Auschwitz – Birkenau, wyruszyliśmy do Krakowa, miasta pełnego historii, ostoi kultury i sztuki. Podczas wizyty w Krakowie uczniowie z przewodnikiem odwiedzili najbardziej charakterystyczne zabytki tego miasta: Zamek Królewski na Wawelu wraz ze Smoczą Jamą, Okno Papieskie na ul. Franciszkańskiej 3, Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, tętniący życiem Rynek – serce Krakowa. Tutaj podziwiali architekturę, w tym imponujące Sukiennice, które od wieków są ośrodkiem handlu. Zobaczyli również Barbakan i Bramę Floriańską jak również podziwiali wnętrze Kościoła Mariackiego ze wspaniałym ołtarzem wyrzeźbionym przez Wita Stwosza. Uczniowie z otwartym umysłem i ciekawością wsłuchiwali się w historię i legendy tego niezwykłego miasta. 

Kliknij w zdjęcie aby zobaczyć więcej…

Post Author: Karol Kaczmarzyk

Dodaj komentarz